Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Reymont „Chłopi” - charakterystyka Jagny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wśród bohaterów przewijających się przez karty epopei Reymonta szczególną uwagę przykuwa postać młodziutkiej, ślicznej dziewczyny - Jagny Paczesiównej. Już pierwsze wypowiedzi o bohaterce, padające z ust pracujących na polu niewiast, są bardzo deprecjonujące. Jagusia ma złą opinię, ale raczej u kobiet, aniżeli u mężczyzn. Ci drudzy myślą o niej źle tylko wtedy, gdy konfrontują własne możliwości zdobycia dziewczyny z rzeczywistością. Bo córka Dominikowej jest źródłem pragnień każdego lipieckiego przedstawiciela płci męskiej. Jej zniewalająca uroda, długie lniane włosy, modre oczy i rumiane lica nie pozostawiały obojętnym nawet najbardziej powściągliwych panów. A z drugiej strony, nienawistne i złośliwe uwagi o niej nieustannie znajdowały się na ustach lipieckich matek i żon, które czuły jak wielkim zagrożeniem może być ta cudna łania dla ich małżeństw.

Jagna jest postacią trudną do jednoznacznej oceny i przez to niezwykle zajmującą. Ta dziewiętnastoletnia panna od najmłodszych lat była oczkiem w głowie swej despotycznej matki. Na nią Dominikowa przelewała swoją miłość i darzyła szczególną uwagą, równocześnie twardą ręką wychowując synów: Jędrka i Szymka. Dziewczyna mogła robić co chciała, zresztą...

Podobne wypracowania