Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Doktor Piotr” - charakterystyka bohaterów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tytułowym bohaterem opowiadania Stefana Żeromskiego pt. „Doktor Piotr” jest Piotr Cedzyna – syn zubożałego szlachcica. Pomimo ciężkiej sytuacji, a dzięki staraniom ojca, udało mu się ukończyć Politechnikę w Zurychu. Był systematycznym i pracowitym studentem, czego dowodem może być fakt, iż został wytypowany do podjęcie samodzielnej pracy w laboratorium jednego z profesorów. W jego życiu bardzo wielką rolę odgrywał ojciec, który chciał wychować syna w myśl przestrzeganych przez siebie zasad. Jednak Piotr zupełnie nie rozumiał ideału szlacheckiego życia, wolał poszerzać swoją wiedzę. Mimo to tęsknił za Dominikiem i właśnie dlatego postanowił powrócić do ojczyzny po wielu latach rozłąki.

Więcej o postaci Piotra dowiadujemy się w momencie, gdy ten odkrywa prawdziwe źródło finansowania swoich studiów. Okazuje się on wtedy człowiekiem honorowym i bardzo wrażliwym na krzywdę ludzką. Odsłania się także jego idealizm – szczególnie widoczny podczas konfrontacji tej postaci z Bijakowskim. Doktor Piotr ostatecznie postanawia udać się do Hull, by pracować w laboratorium i zdobyć środki na spłacenie długów „zaciągniętych” przez ojca.

Dominik Cedzyna pochodził ze zubożałej szlachty. Zupełnie nie...

Podobne wypracowania