Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Znaczenie „spisku koronacyjnego” opisanego w utworze „Kordian” Juliusza Słowackiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Spisek koronacyjny ma w „Kordianie” dwojakie znaczenie. Z jednej strony, jest to element fabuły, oparty na autentycznych wydarzeniach. Ma on również znaczenie dla wymowy utworu jako głos w kwestii oceny powstania listopadowego. Należy więc odczytywać go dosłownie i alegorycznie jednocześnie.

W dosłownym znaczeniu spisek koronacyjny to zdarzenie zaczerpnięte z historii Polski. Car Rosji sprawował faktyczną władzę na ziemiach polskich będących pod jego zaborem. W 1829 Mikołaj I przyjechał do Warszawy, by fakt ten formalnie potwierdzić poprzez oficjalną koronacje na króla Polski. Dla stronnictwa patriotycznego był to oczywiście cios, gest mający potwierdzić niepodważalne zwierzchnictwo Rosji. Trzeba zauważyć, że chodzi głównie o kwestię formalną, ponieważ Polska i tak była krajem podległym, nieautonomicznym, sama koronacja niewiele w tym względzie zmieniała. Mimo to zrodził się ruch oporu przeciwko koronacji, powstał spisek mający na celu zamordowanie cara jeszcze przed haniebną dla Polaków koronacją. Do zamachu jednak nie doszło. Wśród wtajemniczonych znaleźli się dostojnicy, którzy uważali, że konsekwencje będą dla Polski bardziej dotkliwe niż pogodzenie się z oficjalną władzą cara. Zabójstwo Mikołaja I byłoby...

Podobne wypracowania