Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Ważyk „Poemat dla dorosłych” - interpretacja i analiza wiersza


W latach 1953-56 miała miejsce odwilż polityczna. Pojawiły się nadzieje na powstanie „socjalizmu z ludzką twarzą”, zmniejszyła się działalność cenzury (w 1956 roku mają miejsce liczne debiuty twórców przypisywanych do Pokolenia Współczesności). Tendencje te umożliwiły opublikowanie wiersz Adama Ważyka, który wpisywał się w nurt utworów zaliczanych do „obrachunków październikowych” - poezji i prozy rozliczającej ustrój socjalistyczny. Wiersz Adama Ważyka został opublikowany w 1955 roku w tygodniku „Nowa Kultura”. Pisarz ten w swojej twórczości „promował” ustrój socjalistyczny. „Poemat dla dorosłych” jest próbą rozliczenia się z tym ustrojem; poeta krytycznie patrzy na ówczesną rzeczywistość i wysnuwa bardzo smutne wnioski. Slogany, które w teorii brzmią bardzo pięknie i wzniośle, w praktyce nie sprawdzają się i prowadzą do wielu nieciekawych sytuacji.

Utwór „Poemat dla dorosłych” jest podzielony na dziesięć nieproporcjonalnych części. Pierwsza z nich obfituje w poetyckie porównania: „palce wiją się jak kobry”, „zapuszczam się jak bohater” służące budowaniu poetyckiego obrazu....

Podobne wypracowania