Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kreacja bohatera dramatu romantycznego a kreacja bohatera dramatu współczesnego

Na przestrzeni wieków ukształtowało się wiele rodzajów dramatu. Począwszy od antycznego, poprzez dramat romantyczny, po dramat współczesny. Każdy z nich ukazuje nieco innych bohaterów i kreuje ich w odmienny sposób.
   
Konrad jest bohaterem „Dziadów” Adama Mickiewicza. To wrażliwy indywidualista, który posiada własną wizję życia oraz świata. Nie godzi się z zastaną rzeczywistością i dlatego postanawia ją zmienić. Pragnie być jednocześnie poetą, artystą, dobrym człowiekiem, władcą, a nawet chciałby zastąpić Boga. W Wielkiej Improwizacji wygłasza monolog skierowany do Pana, w którym bohater jest bliski bluźnierstwa, oskarżając Boga o obojętność i brak współczucia dla ludzi bezsensownie osadzonych na ziemi.

Mickiewicz przedstawił swojego bohatera dynamicznie. Pokazał mężczyznę, który nie boi się walki i dociekania swoich praw. Konrad pragnie być przywódcą narodu, światłem i nadzieją. Bardzo istotny jest fakt, że bohater dramatu romantycznego przechodzi wewnętrzną przemianę i staje się innym człowiekiem. Bóg nie odpowiada na prośby Konrada i w końcu mężczyzna daje za wygraną. Snuje refleksje na temat siebie i życia, postanawia nie buntować się i nie bluźnić.

Podobne wypracowania