Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Sława i chwała” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść Iwaszkiewicza „Sława i chwała” rozpoczyna się w roku 1914 przeddzień wybuchu I wojny światowej i trwa aż do zakończenia II wojny w roku 1945 - czas trwania akcji to 30 lat.

Akcja koncentruje się na wydarzeniach z życia rodzin, wywodzących się z arystokracji (Blińskich, Myszyńskich i Royskich). 

Kompozycja powieści zakłada współistnienie dwóch oddzielnych planów - plan pierwszy i bardziej istotny to wydarzenia, zogniskowane wokół przedstawionych postaci (zwłaszcza przemian wewnętrznych Janusza Myszyńskiego) oraz plan drugi, obejmujący wydarzenia historyczno-społeczno-polityczne, rozgrywające się w tle.

Zastosowana przez autora narracja zakłada obecność narratora wszechwiedzącego. Nie tylko zna on wypadki teraźniejszości i przeszłości, lecz ma również możliwość wybiegania w przyszłość i z tej perspektywy oceniania postępowania bohaterów.

Przestawione w powieści tło historyczne ukazane jest w sposób raczej szkicowy; często dowiadujemy się o istotnych wydarzeniach tylko ze względu na bespośredni wpływ, jaki wywierają na życie przedstawionych postaci. Wśród tych zdarzeń wyróżnić można wybuch I wojny światowej, Rewolucję Październikową, sukcesywnie wzmacniającą się...

Podobne wypracowania