Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wyjaśnij znaczenie hasła „Polska Winkelriedem narodów” na podstawie utworu „Kordian” Juliusza Słowackiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kulminacyjnym punktem „Kordiana” jest monolog głównego bohatera wygłoszony ze szczytu Mont Blanc. W tych słowach, kierowanych w przestrzeń, do Boga i do siebie, Kordian dokonuje przewartościowania swego światopoglądu, odnajduje nowy sens w życiu. Widzi siebie w roli zbawcy narodu. Gotów jest na najwyższe poświęcenie. Poświęcenia też oczekuje od swej ojczyzny, którą widzi w roli Winkelrieda narodów, mówiąc: „Winkelried dzidy wrogów zebrał i w pierś włożył, Ludy! Wienkelried ożył! Polska Wienkelriedem narodów! / Poświęci się, choć padnie jak dawniej! jak nieraz!”.

Arnold Winkelried to postać znana polskiej literaturze właściwie tylko za sprawą Słowackiego. Polski poeta zaczerpnął ten motyw z legendy szwajcarskiej. Winkelried to bohater walki o wolność ojczyzny, symbol poświęcenia jednostki w obronie całego narodu. W 1386 roku siły szwajcarskie starły się w bitwie pod Sempach z wrogą armią austriacką. Austriacy od dawna zagrażali wolności Szwajcarii, podobnie jak Rosja uciskała naród polski. Winkelried, sławny wojownik, wystawił się na pierwszy atak włóczników. Setki ostrzy padły w jego kierunku, zadając mu śmierć, ale dzięki temu w linii austriackiego ataku nastąpił wyłom i Szwajcarzy...

Podobne wypracowania