Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Uniwersalność bajek Krasickiego. Bajka jako gatunek literacki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Rodowód gatunkowy bajki sięga swoimi korzeniami czasów starożytnych, a dokładnie – VI w. p.n.e. Za jej prekursora uważa się Ezopa, który czerpał inspirację ze starogreckich źródeł ludowych, choć twórcą właściwym, który nadał bajce klasyczną formę utworu wierszowanego, pozostaje rzymski bajkopisarz Fedrus (I w. p.n.e.). Bajka, zarówno zwierzęca (ezopowa), jak i narracyjna uprawiana w XVII w. przez La Fontaine'a (Francja) czy XVIII-wieczna, epigramatyczna w wydaniu Lessinga (Niemcy), to jeden z podstawowych gatunków literatury dydaktycznej, moralizatorskiej, a więc takiej, która zawiera klarowne, moralne pouczenie.

Głównym jej celem jest zilustrowanie za pomocą wyrazistych przykładów uniwersalnej hierarchii wartości, która powinna znaleźć odzwierciedlenie w postawach i zachowaniach uważnego odbiorcy bądź też napiętnowanej przez narratora grupy. Nauka płynąca z bajki, tzw. morał, umieszczona jest zazwyczaj na końcu utworu. Istnieje kilka podziałów bajek, jednak najważniejsze z nich sprowadzają je do binarnych opozycji bajek epigramatycznych z narracyjnymi oraz apologów z parabolami.

Polska tradycja tego gatunku ma swój początek w wieku XVI, kiedy to Biernat...

Podobne wypracowania