Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Molier „Skąpiec” jako przykład dramatu rodzinnego - cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Intryga przedstawiona w „Skąpcu” Moliera opiera się rodzinnych planach i nieporozumieniach. W tym znaczeniu jest to dramat rodzinny. Plany małżeńskie Harpagona i jego dzieci stają się podstawą konfliktu. Miłość młodych kłóci się z materialną korzyścią, jakiej pragnie Harpagon. Ta sprzeczność interesów napędza bieg wydarzeń. Sama fabuła nie jest skomplikowana ani nowatorska, ponieważ głównym zadaniem utworu jest charakterystyka tytułowej postaci i ośmieszenie ludzkiej chciwości, która może wyrządzić wiele zła bliskim. Konflikt dotyczy kilku osób, właściwie tylko dwóch rodzin, choć nie od początku jest to wiadome.

„Skąpiec” jest komedią, a więc także konflikty ukazane są z humorem. Nie inaczej rzecz ma się z problemami rodzinnymi. Nie zmienia to faktu, że rodzina Harpagona do szczęśliwych nie należy. Każdy dąży do własnego szczęścia, nie ma tu porozumienia, bliskości, wsparcia. Głową rodziny jest Harpagon, skąpy do granic absurdu; jego działalność ma na celu pomnożenie fortuny. Nie inaczej traktuje rodzinę. Małżeństwo swoich dzieci również planuje w kategoriach korzystnego interesu. Córkę chce wydać za mąż za człowieka znacznie od niej starszego, tylko dlatego, że ten nie oczekuje żadnego posagu....

Podobne wypracowania