Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Lew Tołstoj „Anna Karenina” - Prawo człowieka do szczęścia a obowiązek wobec innych. Opracowanie

Prawo do szczęścia, na równi z prawem do życia i do wolności, jest niezbywalnym przywilejem każdego człowieka. Jednak, jak pokazuje przykład Anny Kareniny, prawo to posiada kilka ograniczających je paragrafów, zawierających wyjątki stanowiące o niepodleganiu temu prawu czy nieposiadaniu udziału w korzyściach gwarantowanych przywilejem. Jednym z takich wyjątków jest brak szacunku dla konwenansów i norm społecznych, uznawanych przez otoczenie za wiążące i nienaruszalne.

Anna Arkadiewna obraca się w środowisku silnie opresyjnym pod względem przestrzegania zasad towarzyskiego współżycia, z pozornym niekiedy, ale silnym, poszanowaniem tradycyjnych form relacji międzyludzkich, w tym małżeństwa. Nie idzie tu nawet o świętość sakramentu, ile o to, by być uczciwym wobec męża i znajomych, zatem dopuszczalny jest rozwód i powtórny ślub przy jednoznacznym potępieniu dla prowadzenia podwójnego życia. Postępowanie, postrzeganej jako nieskazitelna osoba, Anny razi. Zaczyna się od plotek, szemrania za plecami, wytykania palcami, tropienia kroków Kareniny i Wrońskiego. Decyzja o porzuceniu męża dla kochanka, tak trudna do podjęcia dla Anny, która gubi się w labiryncie własnych pragnień, marzeń, obowiązków i zobowiązań,...

Podobne wypracowania