Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sonet jako gatunek - na podstawie „Sonetów Krymskich” Adama Mickiewicza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Gatunek literacki zwany sonetem powstał na przełomie wieków XIII i XIV we Włoszech. Za jego ojca uważa się Francesco Petrarkę, autora „Sonetów do Laury”. Już wtedy charakterystycznego wymiaru nabrała jego budowa i tematyka. Poruszał głównie kwestie filozoficzne oraz miłosne, a wszystko to na przestrzeni czterech strof - dwóch opisowych (tetrastychów) oraz dwóch refleksyjnych - tercyn.

Klasyczna odmiana sonetu, reprezentowana chociażby przez Petrarkę składa się z czternastu wersów. W obrębie tetrastychów występują rymy przeplatane lub okalające. W tercynach występuje zazwyczaj układ aba cbc. Tematyka poruszana przez Petrarkę dotyczyła miłości. Adam Mickiewicz w „Sonetach krymskich” nieco odbiegł od klasycznego obrazu tego gatunku. Wiele utworów jest stylizowanych dramatycznie, co oznacza, że są one zapisem rozmów między bohaterami. Taki zabieg odnajdziemy chociażby w „Drodze nad przepaścią w Czufut-Kale”. Poeta także często eksperymentuje z rymami. W tercynach stosuje układy rymów aaa bbb oraz abc abc.

W utworze zatytułowanym „Widok gór ze stepów Kozłowa” Mickiewicz odchodzi od klasycznej formy sonetu. Nie dość, ze utwór...

Podobne wypracowania