Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Przedwiośnie” - polemiczna wymowa powieści Żeromskiego

Utwór Stefana Żeromskiego pt.: ,,Przedwiośnie” wyrasta z niepokojów pisarza o kształt i przyszłość odrodzonego kraju. Po odzyskaniu niepodległości ojczyzna stanęła przed wieloma problemami społecznymi, ekonomicznymi i politycznymi. Należało uzdrowić gospodarkę, uspokoić i unormować sytuację wewnętrzną, zapewnić byt i pracę milionom ludzi. Nie było to łatwym zadaniem. Rządowi brakowało stabilności i porozumienia, ceny szły w górę, postępowała inflacja, nasiliły się spory narodowościowe. W tej sytuacji jasne stało się, że Polska potrzebuje szybkich zmian i reform. Pytanie tylko jakich?

Właśnie w takiej atmosferze rodzi się ,,Przedwiośnie”. Pisarz wybiera na głównego bohatera, człowieka nieobeznanego z polską rzeczywistością, niezwiązanego z nią emocjonalnymi więzami, nieobarczonego balastem historii i mitów romantycznych. Cezary Baryka spogląda na kraj surowo i obiektywnie, próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie co robić, by podźwignąć słabą ojczyznę z upadku.

Na kartach powieści rozgrywa się ,,batalia” o duszę młodego człowieka. Staje on między dwoma racjami i możliwościami pomocy Polsce. Pierwszą z nich reprezentuje Szymon Gajowiec - warszawski urzędnik Ministerstwa Skarbu, dawna miłość pani Jadwigi. Jest...

Podobne wypracowania