Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hymn jako gatunek literacki. Cechy hymnu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Hymn jest uroczystą pieśnią pochwalną o charakterze apostroficznym. Tego typu utwory są pisane na cześć bóstwa, osoby, ojczyzny itp. Hymny pisano w już w starożytnośi (znajdujemy je między innymi w Starym i nowym Testamencie). Wówczas treść hymnu mogła być bardzo różnorodna. Anakreont używał tego pojęcia zamiennie ze skargą żałobą. Póżniej zawężono nieco zakres znaczeniowy słowa „hymn“, używając go do określenia utworów na temat mitycznych bohaterów, wychwalających ich cechy.

Hymny odśpiewywano przy akompaniamencie muzyki. Były elementem uroczystości państwowych, ale wykonywano je także przy innych okazjach. Najdawniejsze z zachowanych starożytnych hymnów, to tak zwnae „Hymny homeryckie“. Ich autorstwo przypisywano Homerowi, jednak jest to kwestia bardzo kontrowersyjna. Już w starozytności powątpiewano w to, czy Homer rzeczywiście owe hymny napisał. Początkowo hymny przeznaczone były do wykonywania przez grupę osób, potem tworzono także hymny solowe. Zazwyczaj wychwalały one bóstwa lub wybitne jednostki. Hymny powstawały zarówno w starożytnej Grecji jak i w Rzymie.

W średniowieczu, między innymi ze względu na fakt wystepowania tego gatunku literackiego w Biblii, hymny...

Podobne wypracowania