Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Hymn jako gatunek literacki. Cechy hymnu

Hymn jest uroczystą pieśnią pochwalną o charakterze apostroficznym. Tego typu utwory są pisane na cześć bóstwa, osoby, ojczyzny itp. Hymny pisano w już w starożytnośi (znajdujemy je między innymi w Starym i nowym Testamencie). Wówczas treść hymnu mogła być bardzo różnorodna. Anakreont używał tego pojęcia zamiennie ze skargą żałobą. Póżniej zawężono nieco zakres znaczeniowy słowa „hymn“, używając go do określenia utworów na temat mitycznych bohaterów, wychwalających ich cechy.

Hymny odśpiewywano przy akompaniamencie muzyki. Były elementem uroczystości państwowych, ale wykonywano je także przy innych okazjach. Najdawniejsze z zachowanych starożytnych hymnów, to tak zwnae „Hymny homeryckie“. Ich autorstwo przypisywano Homerowi, jednak jest to kwestia bardzo kontrowersyjna. Już w starozytności powątpiewano w to, czy Homer rzeczywiście owe hymny napisał. Początkowo hymny przeznaczone były do wykonywania przez grupę osób, potem tworzono także hymny solowe. Zazwyczaj wychwalały one bóstwa lub wybitne jednostki. Hymny powstawały zarówno w starożytnej Grecji jak i w Rzymie.

W średniowieczu, między innymi ze względu na fakt wystepowania tego gatunku literackiego w Biblii, hymny były bardzo popularne. Były one wówczas poświęcane Bogu. W czasach póżniejszych dotyczyły także tematyki patriotycznej.

Hymny były gatunkiem popularnym w tradycji angielskiej. Termin hymn oznacza w języku angielskim dwa odrębne typy utworów: hymn kościelny i hymn poetycki. Hymn kościelny wywodzi się z przekładów psalmów. Hymn poetycki to utwór nie przeznaczony do śpiewania. Podstawowym warunkiem uznania utworu za hymn jest charakter wzniosłości wypowiedzi. Podmiot liryczny musi wychwalać Boga, ideę czy osobę. Formy hymnów poetyckiech są różne. W okresie renesansu tworzono w Anglii hymny także o tematyce świeckiej. Znanym poetą angielskim piszącym utwory należące do tego gatunku jest John Donne (poeta metafizyczny). W czasach romantycznych pisano także hymny chwalące piękno przyrody.

Hymn ma swoją liturgiczną odmianę - śpiewane są zarówno w kościołach katolickich jak i protestanckich (jeden z hymnów protestankich został napisany przez samego Marcina Lutra). W Polsce najabardziej znanym hymnem jest utwór Ignacego Krasicki „Hymn do miłości Ojczyzny“.

Podobne wypracowania do Hymn jako gatunek literacki. Cechy hymnu