Stanisław Lem „Patrol” - streszczenie
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Pilot Prix był jednym z pracowników stacji kosmicznej, która zajmowała się patrolowaniem przestrzeni pozaziemskiej. Pewnego razu w środowisku kosmonautów wydarzył się wypadek.
Już bardzo długi czas statki wylatywały w przestrzeń, aby kontrolować, czy wszystko jest w porządku. Ale któregoś razu z wyprawy nie powrócił jeden z pilotów, Thomas. Nie było po nim śladu. Po prostu udał się na patrol i słuch o nim zaginął. Także i wyspecjalizowane maszyny kosmiczne nie potrafiły go namierzyć. Inni pracownicy byli naprawdę zaniepokojeni. Wkrótce potem to samo spotkało następnego pilota, Wilmera. On również wyleciał z bazy i nigdy już nie powrócił. Dowódcy i specjaliści martwili się okropnie, dlatego też na jakiś czas odwołano wszystkie loty. Trwały poszukiwania zaginionych, ale nie przynosiły one żadnych efektów. W końcu wszystko wróciło do normy, loty zaczęły odbywać się normalnie.
Któregoś dnia pilot Prix był na służbie. Bezustannie dręczyły go myśli o katastrofach lotniczych i zaginionych kolegach. Tak sobie rozmyślał, gdy nagle na ekranie gwiezdnym ujrzał małe światełko. Przesuwało się one we wszystkie strony, w górę, w dół i na boki. Jednak radar nie wykrywał żadnego obiektu, co bardzo zaskoczyło pilota. Światełko miało biały kolor, co wskazywało, iż jest to sygnał pochodzący z rakiety wysłanej z Ziemi. Prix zupełnie nie wiedział co robić, aby uniknąć zderzenie zaczął manewrować maszyną. Nagle poczuł się bardzo źle. Ręce odmówiły mu posłuszeństwa a w ustach poczuł smak krwi. Nie mógł złapać oddechu i czuł drżenie całego swojego ciała. Dzielnie jednak wytrzymał te najgorsze momenty i wreszcie doszedł do siebie. Światełko nadal obecne było na gwiezdnym ekranie, ale tym razem odbijało się od brzegu ekranu i wracało na jego środek. Niemożliwe zatem było, by jakikolwiek obiekt latający poruszał się w ten sposób. Prix ocalał i powrócił do bazy lotniczej. Na miejscu okazało się, że odkryto awarię aparatury telewizyjnej. To maszyny były zepsute, a na ekranach pojawiały się dziwne plamki. Koledzy Prixa, zaginieni piloci przeżyli taką samą przygodę jak on. Wyszło na jaw, że ścigali nieistniejący obiekt, który pojawił się przez awarię systemu.
Specjaliści odkryli przyczyny całego zdarzenia i naprawili maszyny. Prix nie został doceniony, choć można powiedzieć, że to dzięki niemu odkryto przyczyny tajemniczych zaginięć.
Podobne wypracowania do Stanisław Lem „Patrol” - streszczenie
- Joseph Conrad „Jądro ciemności” - problematyka społeczno-polityczna przedstawiona w utworze
- Aleksander Fredro „Zemsta” - charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta
- Krzysztof Kamil Baczyński „Pokolenie” - Stracone pokolenie? - Interpretacja i analiza wiersza
- William Szekspir „Romeo i Julia” - „Romeo i Julia” jako dramat elżbietański - cechy
- Zygmunt Krasiński „Nie-Boska komedia” - streszczenie skrótowe dramatu
- Władysław Reymont - biografia, życiorys
- Piotr Skarga - biografia, życiorys
- Mój dziadek - opis
- 12 prac Heraklesa - streszczenie, opis. Na podstawie „Mitologii” Jana Parandowskiego
- Kornel Ujejski „Maraton” jako przykład poezji tyrtejskiej - opracowanie
- Opis zimy
- Juliusz Słowacki „Grób Agamemnona” - wiersz jako najsurowszy osąd społeczeństwa polskiego
- Opis mojej klasy
- Julian Przyboś „Widzenie katedry w Chartres” - interpretacja i analiza wiersza
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - obraz społeczeństwa rosyjskiego (Ustęp; Do przyjaciół Moskali)
- „Tango” Sławomira Mrożka jako utwór groteskowy
- Tadeusz Różewicz „Ocalony”, Józef Baran „Mam dwadzieścia pięć lat” - doświadczenia podmiotu lirycznego w wierszach. Opracowanie
- Adam Zagajewski „Klęska”, „Kraj podobny do innych” Ewy Lipskiej - interpretacja i analiza porównawcza
- Molier „Świętoszek” - ponadczasowość „Świętoszka” Moliera - opracowanie
- „Pan Tadeusz” - grzybobranie. Opis