Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” - historia Poncjusza Piłata

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Mistrz i Małgorzata” to powieść z powieścią w środku (tzw. powieść szkatułkowa). Równolegle do wydarzeń we współczesnej Moskwie rozgrywa się historia spotkania Piłata z Jeszuą Ha-Nocri. Status tej opowieści nie jest jednoznaczny. Najpierw na Patriarszych Prudach Berliozowi opowiada ją Woland przedstawiając ją jako zdarzenie, którego był świadkiem. Potem historia Piłata opowiadana jest z punktu widzenia mistrza, autora powieści o rzymskim namiestniku, innym razem fragmenty tej powieści śnią się Iwanowi Bezdomnemu. Nie wiadomo więc do końca, czy jest to historia święta opowiedziana przez szatana, powieść czy sen szaleńca.    

Opowieść o Poncujszu Piłacie zawarta w powieści Bułhakowa znacznie odbiega od tej znanej z Ewangelii, jednocześnie jest do niej tak bardzo podobna, że nie można mieć wątpliwości, iż jest to ta sama historia, inaczej tylko opowiedziana. „W białym płaszczu z podbiciem koloru krwawnika posuwistym krokiem kawalerzysty wczesnym rankiem czternastego dnia wiosennego miesiąca nisan pod krytą kolumnadę łączącą oba skrzydła pałacu Heroda Wielkiego wyszedł procurator Judei Poncjusz Piłat” – to pierwsze słowa powieści napisanej przez mistrza. Głównym bohaterem historii pozostaje przez cały...

Podobne wypracowania