Zofia Nałkowska „Granica” - Zenon Ziembiewicz - kariera, droga życiowa. Przyczyny klęski Zenona Ziembiewicza
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Zenon Ziembiewicz niewątpliwie poniósł klęskę zarówno w aspekcie moralnym, jak i jeśli mowa o życiu zawodowym. Aby mówić o przyczynach tej klęski, należy najpierw przypomnieć, jak wyglądała kariera Ziembiewicza.
Początkowo Zenon zajął się pisaniem artykułów do tygodnika „Niwa”. Przystał na żądania właścicieli pisma i wyrażał ich poglądy, firmując je swoim nazwiskiem. Zarabiał w ten sposób na ukończenie studiów. Niedługo później dzięki tym samym ludziom robi karierę polityczną, co powoduje, że zostaje prezydentem miasta. Wykazuje duże zainteresowanie pomocą dla mieszkańców. Angażuje się w budowę domów dla bezdomnych oraz innych obiektów poprawiających poziom życia ludzi. Jego działania jednak zostają zatrzymane, gdyż brakuje na nie środków.
Zenon zaczyna mieć problemy nie tylko zawodowe, ale i osobiste. W końcu zaczyna słuchać podpowiedzi innych co do działalności społecznych idąc w ten sposób na kompromisy. Staje się prezydentem, który nie ma własnego zdania i zdaje się na opinie innych. Staje się również zupełnie bezradny podczas strajku w fabryce. Rozkazuje strzelać do manifestantów, sam jednak przed nimi ucieka. W końcu popełnia samobójstwo, którego przyczyną jest utrata wzroku spowodowana przez obłąkaną Justynę.
Przyczyn klęski bohatera jest wiele. Najważniejsza jest taka, że już na samym początku kariery zrezygnował z własnych ideałów i poglądów. Pozwolił sobą manipulować, przestał dążyć do wyznaczonych przez siebie, na początku, celów. Całkowicie podporządkował się tym, dzięki którym mógł coś osiągnąć. Pisał to, co mu kazano, wyrzekając się w ten sposób resztek moralności i uczciwości. Tak było w „Niwie”, później zaś jako prezydent miasta robił to samo. Postępując w ten sposób, jednocześnie ciągle się usprawiedliwia. Znajduje wytłumaczenie dla swojego działania po to, by nie czuć się winnym.
Jako prezydent Zenon odniósł ogromną porażkę. Nie poradził sobie z powagą sytuacji, właściwie nawet nie próbował sobie poradzić. To wszystko jest skutkiem tego, że sam nie zapracował na swoją karierę, gdyż nigdy nie zrobił niczego samodzielnie i z własnej woli. Zawsze ktoś nad nim stał, podpowiadał, decydował za niego. Dojście do władzy w ten sposób musiało przynieść opłakane skutki.
Do końca kariery Ziembiewicza przyczyniły się także, wspomniane już, problemy osobiste. Zenona przerosła sytuacja z Justyną oraz jej choroba, która znacząco wpłynęła na jego małżeństwo. Połączenie tych dwóch porażek sprawia, że Zenon nie miał szansy wyjść z trudności obronną ręką. Jednak najwięcej winy za to ponosi on sam.
Podobne wypracowania do Zofia Nałkowska „Granica” - Zenon Ziembiewicz - kariera, droga życiowa. Przyczyny klęski Zenona Ziembiewicza
- Komizm w „Ślubach panieńskich” - rozwiń temat, omów rodzaje komizmu występujące w dramacie
- Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - opis najciekawszej przygody Fileasa Fogga
- Opowiedz historię szpaka Mateusza. „Akademia Pana Kleksa” Jan Brzechwa
- Ogród - opis ogrodu
- Leopold Staff - wiersze. Cechy twórczości Leopolda Staffa
- Sławomir Mrożek „Wesele w Atomicach” - opracowanie opowiadania
- Stanisław Przybyszewski „Confiteor”, „Prorok” Aleksandra Puszkina - interpretacja i analiza porównawcza
- Jan Kochanowski „Treny” - „Tren X” - interpretacja i analiza trenu
- Julian Tuwim „Ranyjulek” - interpretacja i analiza wiersza
- Maria Rodziewiczówna - biografia, życiorys
- Julian Przyboś „Póki my żyjemy” - interpretacja i analiza wiersza
- Portret dziecka w literaturze i sztuce - przykłady, opracowanie
- Juliusz Słowacki „Balladyna” - opracowanie, problematyka dramatu
- Jan Kasprowicz „Modlitwa wędrownego grajka” - interpretacja i analiza utworu
- Motyw ojca w literaturze różnych epok - opracowanie
- Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar”, Pieter Bruegel „Pejzaż z upadkiem Ikara” - porównanie, paralelizm w sztuce
- Molier „Świętoszek” - charakterystyka Marianny
- Joseph Conrad „Lord Jim” – zdrada Corneliusa. Opracowanie, opis
- Andrzej Bursa „Dno piekła” - interpretacja i analiza wiersza
- Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” - historia Poncjusza Piłata