Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw ojca w literaturze różnych epok - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw ojca odnajdziemy już Biblii. Starotestamentowy Bóg-ojciec jest raczej surowym sędzią, każącym za nieposłuszeństwo wobec jego woli, niż pobłażliwym rodzicem. Ale też wielokrotnie przebacza swym dzieciom i na nowo okazuje im łaskę. W Nowym Testamencie to oblicze Boga-ojca nieco łagodnieje. O ojcowskiej miłości opowiada przypowieść o synu marnotrawnym. Syn pragnie wolności i samodzielności, dlatego prosi ojca o swoją część majątku, by mógł nią dysponować zgodnie ze swoja wolą. Otrzymuje to, o co prosił, i rusza w świat. Jednak pieniądze szybko się kończą. Zmuszony głodem podejmuje w końcu pracę jako świniopas. Cierpi głód i poniżenie, wówczas podejmuje decyzję o powrocie. Ma nadzieję, że ojciec przyjmie go na służbę. Uznaje swoją winę i wraca w pokorze, nie spodziewając się niczego więcej, jak roli służącego za miskę strawy. Jednak ojciec jest szczęśliwy na jego widok. Mimo iż syn postąpił źle, dla niego najważniejsze jest, że go odzyskał. Miłość jest większa niż gniew. Postać ojca cechuje się przede wszystkim miłosierdziem. Syn, nawet marnotrawny, zawsze ma miejsce w jego sercu.

Postać nieprzeciętnego ojca wykreował Balzac w powieści pod tytułem „Ojciec Goriot”. Już sam tytuł wskazuje, że bohater jest przede wszystkim ojcem. Jego...

Podobne wypracowania