Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Bursa „Dno piekła” - interpretacja i analiza wiersza

W „Dnie piekła” Andrzej Bursa zabiera nas w podróż do miejsca, które od wieków przeraża, ale i intryguje człowieka. Jak wygląda ta sfera z perspektywy tego oryginalnego twórcy?

Na dnie piekła w wierszu Bursy ludzie gotują i kiszą kapustę oraz płodzą dzieci. W utworze zostały wymienione tylko te czynności. Każdy swój kolejny dzień opisują zwrotami frazeologicznymi związanymi właśnie z tym miejscem. Padają więc takie sformułowania jak: „miałem piekielny dzień”, „piekielnie się zmęczyłem”. Mimo że nie jest to wizja  optymistyczna, to i tak można uznać ją za bardziej pozytywną niż chociażby mitologiczny Tartar.

Ludzie przedstawieni w wierszu Andrzeja Bursy chcieliby wyrwać się z piekła, ale są zbyt doświadczeni. Zdają sobie sprawę, że nie mogą opuścić miejsca, w którym się znajdują. Mogliby przyjąć inną strategię i zachowywać się niczym bezradni starcy, których egzystencja jest jednostajna i nudna. Są oni ciężarem dla innych, gdyż nie potrafią o siebie zadbać. Człowiek na dnie piekła działa, systematycznie wydeptuje grunt i czerpie z tego przyjemność. Mieszkańcy dna piekła nie są ostatecznie do niczego zmuszani, ale sami działają. W ten sposób pokonują silne poczucie bezsensu...

Podobne wypracowania