Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kasprowicz „Modlitwa wędrownego grajka” - interpretacja i analiza utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Jana Kasprowicza pt.: ,,Modlitwa wędrownego grajka” jest przepięknym świadectwem wiary i ufności prostego człowieka w bożą łaskę. Rozdarcie między żalem do Pana, że nie dał mu możliwości rozwijania swojego talentu w bardziej sprzyjających warunkach a przepełnieniem wdzięcznością za szczodre dary charakteryzuje podmiot mówiący.

Wiersz składa się z jedenastu czterowersowych strof o rymach ABCB, stylizowany jest na balladę ludową. Utwór rozpoczyna się od zarysowania sytuacji lirycznej: oto mamy przed naszymi oczyma ubogiego grajka, który klęka niedaleko małej, przydrożnej kapliczki i nieustannie gra na swoich ulubionych skrzypkach.

W kolejnej strofie zmienia się sposób relacjonowania na mowę niezależną, muzyk rozpoczyna swoją modlitwę do Boga. Od razu uderza bezpośredniość i prostoduszność mówiącego, który zwraca się do Pana jak do przyjaciela, nazywa Go ,,gazdą nad gazdami”. Dla prostego chłopa bycie gazdą jest najwyższym wyróżnieniem. Grajek skarży się Bogu, że ten uczynił go jednym z wielu maluczkich, czuje się jak liść szumiący w wielkim lesie, którego nikt nie jest w stanie usłyszeć: ,,liche mi dałeś skrzypeczki / Niemiłosierny Boże” – powie z wyrzutem.

Po chwili...

Podobne wypracowania