Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Joseph Conrad „Lord Jim” – zdrada Corneliusa. Opracowanie, opis

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cornelius to Portugalczyk, który pełnił funkcję przedstawiciela Steina na Patusanie. Wraz z przybyciem Jima jego sytuacja znacznie się pogorszyła. Dotychczas miał przywileje u Doramina, jako że był zarządca majątku Steina, ale młody marynarz obnażył przed naczelnikiem to,  jakim człowiekiem tak naprawdę był Portugalczyk.

Cornelius to typowy antybohater, postać dogłębnie zepsuta i pozbawiona wartości moralnych. Jego świat został zdominowany przez pieniądze i pragnienie władzy. Przepuścił cały majątek Steina, opróżnił magazyny. Z jego powodu handel z Patusanem zamarł, ponieważ nie było towarów do wymiany. Gdy jego zwierzchnik przydzielił tę funkcję Jimowi, Cornelius nazwał młodego marynarza „złodziejem”, próbując wmówić innym, że to ów go okradł.

Jego stosunek do swojej pasierbicy jest porażający. Zamiast ojcem i opiekunem jest dla niej tyranem, znęcającym się psychicznie. Co najgorsze, ten człowiek ma śmiałość zażądać od Jima rekompensaty finansowej za to, że wychował kobietę jego życia. To przedstawia nam stosowaną przez Corneliusa miarę szczęścia – pieniądze.

Młody marynarz traktuje Portugalczyka z dystansem i pogardą. Uważa go za tchórza, który nie jest w stanie niczego dokonać....

Podobne wypracowania