Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jan Kochanowski „Treny” - jako wyraz kryzysu światopoglądowego twórcy renesansowego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Cykl „Trenów” autorstwa Jana Kochanowskiego to dzieło wybitne, wielowarstwowe i nowatorskie. Zbiór wierszy, poświęconych pamięci zmarłej córeczki, jest rewizją dotychczasowych poglądów poety. Tradycyjnie pisano treny, by uwiecznić wybitną osobę i oddać jej pośmiertną cześć. Poświęcano je ludziom zasłużonym, zasługującym na miejsce w historii. Toteż tren - poświęcony był czynom i cnotom konkretnej osoby, wyrażał ból tych, którym przyszło opłakiwał stratę. Postać zmarłej osoby zajmowała miejsce centralne. Treny Kochanowskiego są wyjątkowe, odbiegają znacznie od przyjętego schematu. Na plan pierwszy wysuwa się osoba bolejącego ojca, a nie zmarłej Urszulki. To przeżycia wewnętrzne podmiotu lirycznego, który można utożsamiać z autorem, stanowią główny temat cyklu.

Uczucia wyrażone w zbiorze dziewiętnastu trenów to nie tylko rozpacz po stracie dziecka, nie tylko cierpienie ojca, ale też rozważania filozofa. Śmierć ukochanej córki stała się powodem do rewizji własnych poglądów. Przypomnijmy światopogląd Kochanowskiego widoczny w jego fraszkach i pieśniach. Poeta głosił pochwałę postawy stoickiej. Odwołując się do zaleceń starożytnych filozofów, pisał:

„Lecz na szczęście...

Podobne wypracowania