Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Średniowiecze - Filozofia średniowiecza w skrócie, przedstawiciele

Wbrew pozorom epoka średniowiecza, nazywana czasem „wiekami ciemnymi”, dostarczyła wiele ciekawych poglądów filozoficznych. Dokonajmy ich przeglądu, dowiadując się co wnosiły do rozwoju myśli ludzkiej.

Teocentryzm to pogląd, który zdominował całą epokę. Postawienie Boga w środku, jako siły sprawczej, celu. Cały świat miał dążyć do Najwyższego. Wywarło to także wpływ na sztukę średniowiecza, gdyż artyści nie podpisywali się na swoich dziełach, uznając swój wytwór za dzieło Boga.

Augustynizm to sposób myślenia, który wywodzi się od św. Augustyna. Myśliciel ten dokonał połączenia religii chrześcijańskiej z filozofią Platona. Uznawał on, że nie wszystko można poznać przez rozum, dlatego ważnym aspektem religii jest wiara, zbliżająca do Boga. Jego uważał zaś za istotę idealną, pełną i samoistną. Świat został stworzony z nicości, ale przez miłość boską. Ważna jest także teoria prawa naturalnego, w myśl której podstawowe zasady moralne zostały wlane w ludzkie serce przez Boga, dlatego należy je respektować.

Kolejnym wartym przybliżenia nurtem jest franciszkanizm. Już sama nazwa sugeruje, że ten sposób myślenia wywodzi się od św. Franciszka z Asyżu. Zakładał on konieczność afirmacji świata, jako...

Podobne wypracowania