Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” - powieść współczesna

Mówiąc o współczesnym charakterze powieści Bułhakowa, można wskazać na dwa aspekty. Z jednej strony konstrukcja „Mistrza i Małgorzaty” znacznie odbiega od klasycznego wzorca powieści, korzystając ze współczesnych nurtów. Z drugiej zaś ponadczasowość przesłania powieści sprawia, że mimo upływu lat, pozostaje ona aktualna.

W klasycznym wzorcu powieści narrator jest wszechwiedzącym, obiektywnym obserwatorem zdarzeń. Bułhakow nawet w trzecioosobowej narracji nie dba zbyt o obiektywizm i wiarygodność, tym bardziej w partiach pierwszoosobowych, w których zwraca się wprost do czytelnika, jak np. na początku drugiej części: „Za mną, czytelniku! Któż to ci powiedział, że nie ma już na świecie prawdziwej, wiernej, wiecznej miłości? A niechże wyrwą temu kłamcy jego plugawy język!”. Narracja prowadzona bywa z różnych punktów widzenia, często autor „oddaje” głos któremuś z bohaterów, pozwalając mu przedstawić własną opowieść; tak jest na przykład w przypadku powieści mistrza. Innym razem podkreśla swoją wspólnotę z odbiorcą, posługując się formą „my”: „Zdradźmy przede wszystkim tajemnicę, której mistrz nie chciał zdradzić Iwanowi”. Jak widać...

Podobne wypracowania