Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Faraon” - powieść Prusa a prawda historyczna

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Twórczość Bolesława Prusa przypada na okres pozytywizmu. Program pozytywistów opierał się na ukazaniu świata przedstawionego w sposób realistyczny, a do jednego z najpopularniejszych gatunków literackich tej epoki należała powieść historyczna.

Do tego gatunku należy „Faraon” -  wybitna powieść Bolesława Prusa, wydana w 1897 roku. Akcja utworu rozgrywa się w Starożytnym Egipcie w XI wieku przed narodzinami Chrystusa, czyli w epoce bardzo odległej od czasów współczesnych twórcy. W tak wybranym miejscu i czasie autor osadził akcję swojej powieści, kreując na tle historycznego czasu fikcję literacką. W powieści występują więc postacie historyczne - jak  Arcykapłan Amon Herhor - oraz  fikcyjne -  główny bohater, faraon Ramzes XIII jest postacią stworzoną jedynie na potrzeby powieści.

Podstawowym wątkiem „Faraona” jest walka o władzę Ramzesa XIII z kapłanami. Z badań archeologicznych wynika, że XX dynastia zakończyła się na panowaniu faraona Ramzesa XI, a więc dzieje i historia opisanych przez Prusa władców dynastii to jedynie fikcja. Sam okres w dziejach państwa egipskiego, przedstawiony przez autora, jest do tej pory niezbadany ze względu na brak historycznych...

Podobne wypracowania