Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Dobra pani” Elizy Orzeszkowej - list Helenki do Pani Eweliny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Dobra pani” to nowela Elizy Orzeszkowej, opowiadająca o samolubnej i egoistycznej kobiecie, znudzonej swoją samotnością. Pani Ewelina Krzycka wybiera sobie coraz to nowe obiekty miłości, które po pewnym czasie porzuca, kiedy jej się nudzą. „Dobra pani” miała już ulubioną papugę, pieska, a pewnego dnia postanowiła wziąć pod opiekę małą dziewczynkę z ubogiego domu. Hela trafiła do niej, kiedy miała pięć lat, ale po upływie trzech kolejnych Krzycka oddała ją z powrotem do biednych krewnych, bo dorastające dziecko nie było już tak słodkie i sprawiało coraz więcej problemów. Helenka nie mogła przyzwyczaić się do biedy i odtrącenia. Nie mogła jeść, chudła i marniała w oczach. Gdyby zechciała napisać do pani Eweliny list, mógłby mieć następującą treść:

Kochana pani Ewelino!

Bardzo tęsknię za Panią i za Pani domem, Czernisią i pieskiem Elfem. Nie mogę przywyknąć do rodziny, z którą teraz mieszkam. Jest tu bardzo biednie, nie ma takich ładnych pokoi i mebli jak u Pani. Nie ma też takich wykwintnych potraw. Jest mi zimno i smutno, dzieci dokuczają mi bardzo.

Chciałabym wrócić do domu i znowu bawić się z Panią, przymierzać ładne stroje, grać na fortepianie i bawić się z Elfem. Proszę, niech Pani mnie zabierze...

Podobne wypracowania