Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - charakterystyka Róży Żabczyńskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Róża Żabczyńska jest główną bohaterką napisanej przez Marię Kuncewiczową powieści pt: „Cudzoziemka”. Narracja tego dzieła prowadzona jest w specyficzny sposób, ponieważ postać tę poznajemy w ostatnim dniu jej życia. Dokonuje ona swoistego rachunku sumienia, przywołując wspomnienia minionego czasu w formie retrospekcji. Zabieg ten daje nam pełniejszą możliwość poznania psychiki tej kobiety.

Urodziła się w Taganrogu, w Rosji. Jej przodkowie, za uczestnictwo w walce zbrojnej z zaborcami, zostali zesłani na wschód. Do momentu, w którym ciotka Luiza zabrała ją do Warszawy (miała wtedy 16 lat), znała Polskę tylko z opowiadań ojca. Kraj ten rozczarował ją jednak; nazywano ją tutaj „kacapką” przez wzgląd na obcy akcent. Róża po raz drugi doznała wyobcowania, wcześniej w Rosji uznawano ją za Polkę.

Gdy przyjeżdżała do kraju przodków, była „(...) czarną, chudą dziewczyną z rumieńcami latającymi jak płomień po śniadych policzkach, z lśniącym długim warkoczem”. Syn jej nauczyciela gry na skrzypcach – Michał Bądski – pierwszy dostrzega jej urodę. Zakochana w nim Róża będzie pamiętać jego słowa o „klasycznym nosie” do końca życia, została przez niego zdradzona z...

Podobne wypracowania