Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - Dwie postawy wobec świata: Passepartout oraz Fogg

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Powieść pod tytułem „W 80 dni dookoła świata” J. Verne' a opowiada o karkołomnym, lecz jak się okazuje nie niemożliwym, przedsięwzięciu pokonania trasy wokół globu w 80 dni. W podróż tę wyrusza ekscentryczny, angielski dżentelmen Fileas Fogg. Towarzyszy mu służący, z pochodzenia Francuz, Obieżyświat. Podróż niosąca liczne wyzwania wydobywa prawdziwe cechy charakterów pana i sług. W obliczu nietypowych, a czasem również niebezpiecznych, sytuacji objawią się skrajne różne postawy wobec świata, reprezentowane przez podróżników.

Zacznijmy rzeczy najbardziej oczywistych. Fileas Fogg jest Anglikiem. Autor wyposażył go w typowe cechy tego narodu, do których należą niewątpliwie: opanowanie, dystans do świata,  powściągliwość, i coś, co określa się mianem „angielskiej flegmy”, a przejawia się w ruchach, usposobieniu, a także wpływa na relacje z otoczeniem. Pan Fogg potrafił nawet w najtrudniejszych sytuacjach zachować zimną krew. Gdy poszczególne etapy jego podróży zostają zakłócone przez nieprzewidziane okoliczności, wewnętrzny spokój pozwala mu trzeźwo myśleć i dzięki temu zawsze udaje się znaleźć rozwiązanie. Fileas Fogg jest człowiekiem małomównym. Nie...

Podobne wypracowania