Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Niepewność” - interpretacja, opracowanie wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Niepewność” to jeden z najbardziej znanych wierszy Adama Mickiewicza, spopularyzowany dodatkowo przez wykonywanie go w formie piosenki przez Marka Grechutę. Podmiot liryczny przemawiający w wierszu zwraca się do pewnej kobiety, przedstawiając jej swoje emocje. Jest w rozterce, ponieważ nie wie, co tak naprawdę go z nią łączy: tylko przyjaźń czy być może jest to miłość.

W kilku zwrotkach przedstawia zdarzenia, które będąc jego udziałem, świadczyć mogą zarówno o zwykłej przyjaźni, jak i silnym zaangażowaniu. Każda strofa składa się z jednej części będącej opisem działań, bądź stanów podmiotu lirycznego, które mogą być dowodem na umiarkowany afekt w stosunku do kobiety oraz części końcowej – ta zadaje kłam wcześniejszym stwierdzeniom świadcząc o emocjonalnym zaangażowaniu bohatera. Dwa ostatnie wersy mają kształt refrenu z powtarzającym się pytaniem: „Czy to jest przyjaźń, czy to jest kochanie?”.

Dylemat ten nie zostaje rozstrzygnięty, autor pozostawia czytelnikom rozsądzenie owej spornej kwestii, więc pytanie pozostaje retoryczne. Jednak czytelnicza intuicja podpowiada, że uczucie żywione do kobiety jest czymś więcej, niż tylko przyjaźnią. Gdyby owa kobieta była zwykłą koleżanką, podmiot liryczny nie odczuwałby...

Podobne wypracowania