Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czy poświęcić się zdobywaniu pieniędzy czy służbie idei dobrej dla ludzkości, np. nauce, wynalazkom? W jakim stopniu można odpowiedzieć na to pytanie na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa, a w jakim korzystając z wiedzy i doświadczeń codziennego życia?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Główny bohater powieści Bolesława Prusa „Lalka” rozpoczął swoją karierę zawodową jako bardzo młody człowiek. Pracował jako subiekt w winiarni u Hopfera. W dzień służył gościom przy bufecie i prowadził rachunki, a w nocy uczył się. Marzył o dostaniu się do Szkoły Przygotowawczej, a następnie do Szkoły Głównej. Przygotowując się do egzaminów, uczył się w Akademii Medycznej i Szkole Sztuk Pięknych. Chciał osiągnąć wielki sukces w dziedzinie naukowej, stworzyć lub odkryć coś, co przyniosłoby mu wieczną sławę. Jego pasją była nauka i jej pragnął się poświęcić. Był jednostką wybitną, nieprzeciętną i zdolną do wielkich czynów. Wychowany według romantycznych zasad porzucił edukację, by walczyć o wolność ojczyzny. Brał udział w powstaniu styczniowym, co zakończyło się dla niego zesłaniem na Sybir, ale nie zniszczyło pasji do nauki.

Po powrocie do Warszawy ożenił się z Małgorzatą Minlcową, po której śmierci odziedziczył sklep. Wokulski był człowiekiem przedsiębiorczym, energicznym i aktywnym, umiejętnie i szybko wspinał się więc po szczeblach kariery zawodowej. Ze zwykłego subiekta stał się bogatym kupcem, utrzymującym dobre stosunki z handlarzami ze Wschodu. Był człowiekiem sukcesu, ale dla kariery kupieckiej zrezygnował ze swoich marzeń...

Podobne wypracowania