Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Legenda o smoku wawelskim - opracowanie

Legenda o smoku wawelskim opowiada o bohaterskim szewczyku, który dzięki swojej pomysłowości pokonał potwora.

Dratewka przybył do grodu Kraka i dowiedział się o problemie, jaki nękał jego mieszkańców. Na zboczu wzgórza wawelskiego zamieszkał przerażający smok o wielkich zębach i ogromnym apetycie. Codziennie wyruszał na polowania, zabijał zwierzynę i ptactwo domowe. Kiedy w mieście zabrakło zwierząt, smok zaczął zabijać ludzi. Król był zrozpaczony, a mieszkańcy bardzo się bali.

Wtedy właśnie Szewczyk zgłosił się na ochotnika i postanowił pokonać złego smoka. Nie miał jednak zamiaru stawać z nim do walki, wpadł na pewien pomysł. Kupił owcę, wyjął wszystkie jej wnętrzności, a potem wypchał ją siarką. Poszedł pod smoczą jamę i tam zostawił wypchane zwierzę. Smok od razu poczuł smakowity zapach owcy i wyszedł ze swojej kryjówki. Nie zastanawiając się ani chwili, zjadł podrzucony prezent. Minęła krótka chwila, a bestia poczuła, że ogień pali jej przełyk. Siarka, która wypełniała owcę, piekła w brzuch i gardło. Smok podszedł do rzeki, aby ugasić pragnienie. Pił i pił, aż w końcu pękł. W taki sposób Dratewka pokonał złego potwora, a miasto i jego mieszkańcy odzyskali spokój i bezpieczeństwo.

Legenda o smoku wawelskim jest bardzo cenna, bo dzięki niej poznajemy historię Krakowa. Smocza jama, którą możemy podziwiać i zwiedzać do dziś, ukrywała dawno temu potwora, który siał postrach w całym królestwie. Pokonał go pomysłowy i odważny Szewczyk, który za swój czyn został wynagrodzony. Zamieszkał na zamku i poślubił królewską córkę.

Legenda przedstawia życie dawnych ludzi i ich obyczaje. Poznajemy również niesamowitą opowieść o jednym z największych i najpiękniejszych miast w Polsce – o Krakowie.

Podobne wypracowania do Legenda o smoku wawelskim - opracowanie