Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Św. Hieronim - biografia, życiorys

Święty Hieronim zapisał się na kartach historii przede wszystkim tym, że przetłumaczył Pismo Święte z języka hebrajskiego na łacinę. Dzieło to, znane jako Wulgata jest jednym z najważniejszych tekstów religijnych Kościoła katolickiego.

Hieronim urodził się prawdopodobnie w 331 roku w Strydonie. Jego rodzice byli chrześcijanami, lecz on sam został ochrzczony dopiero jako dojrzały mężczyzna. W tym czasie podróżował do Rzymu, aby tam pobierać nauki, wtedy zaczął też uczyć się języka greckiego.

Po pobycie w Rzymie wyruszył dalej – w stronę Galii, gdzie zamieszkał nad brzegiem Renu. Tam zapewne rozpoczął zgłębianie teologii. Około 373 roku wyruszył w kolejną podróż do Tracji, Azji Mniejszej i północnej Syrii. Najdłużej zatrzymał się w Antiochii, gdzie wielu z jego towarzyszy zmarło, a on sam zapadał na liczne choroby. Podczas jednej z nich doznał wizji, w której otrzymał nakaz zajęcia się literaturą religijną. Wtedy zajął się więc czytaniem i rozważaniem Pisma Świętego.

Hieronim zapragnął także żyć w ascezie. W tym celu udał się na pustynię, gdzie miał czas na zajmowanie się pracą literacką i naukową. Tam zapewne poznał też Żyda, który uczył go języka hebrajskiego.

Po powrocie do Antiochii w końcówce...

Podobne wypracowania