Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zofia Nałkowska „Medaliony”, Tadeusz Borowski „Opowiadania” - porównanie bohaterów (charakterystyka porównawcza)

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zarówno w „Medalionach”, jak i „Opowiadaniach” Borowskiego został poruszony temat okrucieństwa II wojny światowej. Pierwsze dzieło jest zbiorem ośmiu krótkich historii, osadzonych w realiach okupacji niemieckiej. Tłem akcji utworów Tadeusza Borowskiego jest głównie obóz koncentracyjny, w którym przebywają ich bohaterowie.

W „Medalionach” poznajemy wiele różnych postaci, tym ludziom udało się przetrwać straszny czas wojny. W swoim życiu zetknęli się z tak wieloma obrazami bestialstwa i ogromnej krzywdy ludzkiej, że świat ich wartości stał się bardzo zdeformowany. Czytelnik śledzi historię tych postaci, ale nie ma wglądu w psychikę. Tego co dzieje się w ich wnętrzu może domyślać się tylko po zachowaniach. Kiedy Michał P. znajduje w transporcie zwłoki swoich najbliższych, wpada w wielką rozpacz. Podejmuje także decyzję o ucieczce z miejsca, w którym pracuje. Można wywnioskować co działo się w jego głowie, ale nigdzie nie zostało to powiedziane wprost.

Bohaterami „Medalionów” są ludzie stykający się z okropnym obrazem świata wojennego. Ten kontakt przynosi im wiele cierpień i bólu. Najczęściej są ofiarami, ale dane jest nam poznać także ludzi z drugiej...

Podobne wypracowania