Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mark Twain „Pamiętniki Adama i Ewy” - charakterystyka Adama

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mark Twain stworzył swoją mini powieść - „Pamiętniki Adama i Ewy” - w oparciu o konwencję dziennika intymnego, stylizowanego w tym wypadku na wspomnienia pierwszych ludzi. Poetyka tekstu i jego kunszt formalny wskazują jednak wyraźnie na wykorzystanie postaci głównych bohaterów jedynie jako tworów nośnych literacko, nie odwołujących się do prawdziwych osób i ich rzeczywistych odczuć.

Adam pozostaje więc wyraźnie autorską kreacją Twaina, która bardziej miała na celu scharakteryzowanie mężczyzn w ogóle, z ich cechami uniwersalnymi na przestrzeni całej historii ludzkości, niż stworzenie portretu charakterologicznego indywidualnej jednostki. Z notatek bohatera wysnuwamy wobec tego charakterystykę bardzo ogólną, ale za to obfitującą w pewne właściwości, których można doszukać się w osobowości i sposobie bycia nawet współczesnych mężczyzn.

Tym, co rzuca się w oczy w pierwszej kolejności, jest małomówność i pragmatyczność Adama przejawiająca się już choćby w długości pierwszych wpisów i rzeczowości zawartych w nich spostrzeżeń. Bohater opisuje tutaj napotykane zjawiska i wydarzenia bez zbędnego komentarza, nie zastanawiając się nad nimi dłużej, a jedynie przyjmując je takimi, jakie...

Podobne wypracowania