Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nawiązania do antyku - Antyk w literaturze późniejszych epok - omów temat na wybranych przykładach literackich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antyk, jako fundament całej późniejszej cywilizacji, stale promieniował na jej kształt. Nie inaczej było w literaturze, gdzie twórcy wielokrotnie odwoływali się do ideałów tej epoki, czy to poprzez ich afirmację, czy też zaprzeczenie.

Jedno z najwybitniejszych dzieł epoki średniowiecza - „Boska komedia” Dantego Aligieri jest próbą połączenia wierzeń mitologicznych z chrześcijańskimi. W podróży po zaświatach, w którą bohater udaje się w towarzystwie Wergiliusza (wybitnego poety starożytnego Rzymu) oraz ukochanej Beatrycze. W każdej z kolejnych krain przez nich odwiedzanych, spotykają oni zarówno świętych, jak i grzeszników. W tym gronie znajdują się: Odyseusz, Judasz, Brutus, papież Mikołaj II. Warto jeszcze zaznaczyć, że przez piekło Dantego przepływa Styks, a grzeszników w trzecim kręgu strzeże Cerber.

Motywy antyczne pojawiają się także w twórczości Williama Szekspira. Jego dzieło - „Sen nocy letniej” to komedia, która rozgrywa się w starożytnych Atenach. Co prawda autor nie zadbał o dokładne odzwierciedlenie ówczesnych realiów historycznych, jednak pojawiają się liczne motywy znane już z tamtych czasów. Przykładem niech będzie (wywołana magicznie)...

Podobne wypracowania