Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leon Kruczkowski „Niemcy” - szkoła solidarności człowieka z innymi

Dramat Leona Kruczkowskiego „Niemcy” przedstawia sytuację podczas II wojny światowej. Wtedy to człowiek walczy o przetrwanie i liczy na pomoc ze strony otoczenia. Bardzo rzadko zdarza się, że taka pomoc przychodzi. W większości przypadków człowiek zostaje osamotniony i ginie w bestialski sposób, często bez przyczyny.

Szkołę solidarności pokazała w utworze tylko jedna osoba, Ruth Sonnenbruch. Ta młoda dziewczyna, artystka, która w pełni korzystała z życia, odważyła się pomóc człowiekowi, który zbiegł z obozu i którego czekała za to śmierć. Gdy Peters zjawił się w domu Sonnenbruchów, wszyscy szykowali się do wyjścia na uroczystości związane z trzydziestoleciem pracy naukowej Waltera Sonnenbrucha. Byli zabiegani i obecność niespodziewanego gościa była zwyczajnym problemem. Różne były reakcje na jego widok. Walter chciał mu zapłacić, byle tylko odszedł, Willi w pierwszym odruchu chciał zawiadomić policję. Podobnego zdania były Berta i Liesel. Jedynie Ruth zajęła się potrzebującym i poświęciła mu chwilę uwagi. Wywalczyła, by nie zawiadamiać żadnych służb o zbiegu, przebywającym w ich domu. Przed końcem uroczystości wymknęła się do domu i obmyśliła plan, jak pomóc Petersowi ukryć się przed policją. Ukryła...

Podobne wypracowania