Leopold Staff „Ogród przedziwny” - interpretacja i analiza wiersza
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Wiersz ten jest doskonałym przykładem na zastosowanie przez Staffa symbolizmu. Ukazuje on wspaniały ogród, w którym mieszka wraz z innymi ludźmi. To miejsce jest jednak symbolem naszego życia i świata, o których poeta tak pięknie pisze.
„Ogród przedziwny” zbudowany jest z sześciu strof o regularnej budowie. Każda strofa posiada cztery wersy. W utworze widoczne są rymy naprzemienne (abab), np.: „ogrodzie-zachodzie”, „dzieci-świeci”. Jak widać, są to rymy dokładne. W opisie niesamowitego miejsca poeta zastosował liczne epitety, takie jak „dziwny” czy „oliwny”. Dostrzegamy też wyliczenia cudownych rzeczy i zjawiska, jakie można doświadczyć w tym przedziwnym ogrodzie (róże, wodotrysk, ule).
Ogród z wiersza Staffa jest symbolem ludzkiego życia. W utworze widzimy ogromną miłość poety do przyrody, ponieważ to poprzez nią ukazał ludzką egzystencję. Staff przyjmował życie takim jakim było, z zasady nie buntował się i był pokorny. Takie stanowisko przyjmował w większości swoich utworów. Podmiot liryczny wykazuje postawę afirmacji, uwielbienia dla otaczającego go świata. Z zachwytem wymienia cudowne rośliny i zwierzęta, które widzi każdego dnia w ogrodzie. Nie jest tam sam, towarzyszą mu inni ludzi oraz dzieci, które są symbolem niewinności, spontaniczności i nadziei. W utworze tym wyraźnie widać echa filozofii franciszkańskiej, która poucza, że człowiek powinien żyć w zgodzie z naturą. W wierszu ukazane są pracowite pszczoły, które dla ludzi mogłyby stanowić wzór do naśladowania. Mieszkają tam też ptaki, które co rano budzą swoim wspaniałym śpiewem.
Według podmiotu lirycznego od nich człowiek mógłby się uczyć życzliwości wobec innych, niesienia dobrej nowiny dla wszystkich wokół. Staff świadomy jest jednak nieobliczalności i zmienności życia. Wie, iż nie składa się ono tylko z radości i szczęścia. Jest w nim miejsce na ptaki i pszczoły i piękne rośliny. Nie brakuje jednak cierpienia. W wierszu różane kolce są jego symbolem. Człowiek jednak obwiązuje łodygi kwiatów, aby się nie skaleczyć. Oznacza to, iż należy się starać unikać nieszczęścia, ale nie za wszelką cenę. Podobnie jest z chwastami i ostami. Symbolizują one niedoskonałości egzystencji. Podmiot liryczny uważa, że można z nimi walczyć (plewić). „Ogród przedziwny” ukazuje koncepcję życia, w którym jest miejsce zarówno dla radości, jak i dla cierpienia.
Wiersz ten jest wspaniałym obrazem ludzkiego życia i losu, z którego człowiek może być zadowolony. Jak widać Staff miał w sobie dużo pokory, koleje bytowania przyjmował ze spokojem i rozwagą. Uważam, iż symbolika zastosowana w tym utworze jest doskonała, ponieważ poprzez ukazanie przyrody dowiadujemy się prawdy o naszym życiu.
Podobne wypracowania do Leopold Staff „Ogród przedziwny” - interpretacja i analiza wiersza
- Adam Mickiewicz „Dziady” cz. III - charakterystyka Konrada
- Motyw rodziny w literaturze - opracowanie
- Michaił Bułhakow „Mistrz i Małgorzata” - powieść współczesna
- Bolesław Prus „Faraon” - powieść Prusa a prawda historyczna
- Adam Mickiewicz „Niepewność” - interpretacja, opracowanie wiersza
- [„Posłuchajcie, bracia miła”] - „Lament świętokrzyski” - interpretacja, geneza, analiza
- Leon Kruczkowski „Niemcy” - szkoła solidarności człowieka z innymi
- „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej - list Helenki do Pani Eweliny
- Nawiązania do antyku - Antyk w literaturze późniejszych epok - omów temat na wybranych przykładach literackich
- James Macpherson „Pieśni Osjana” - opracowanie utworu
- Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - charakterystyka Róży Żabczyńskiej
- Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - Dwie postawy wobec świata: Passepartout oraz Fogg
- Mark Twain „Pamiętniki Adama i Ewy” - charakterystyka Adama
- Czy poświęcić się zdobywaniu pieniędzy czy służbie idei dobrej dla ludzkości, np. nauce, wynalazkom? W jakim stopniu można odpowiedzieć na to pytanie na podstawie „Lalki” Bolesława Prusa, a w jakim korzystając z wiedzy i doświadczeń codziennego życia?
- Legenda o smoku wawelskim - opracowanie
- Stefan Żeromski „Siłaczka” - Czy autor słusznie zatytułował swoją nowelę „Siłaczka”? Rozprawka
- Choroba wieku: Werter, Kordian - Weltschmerz - definicja
- Władysław Reymont „Chłopi” - charakterystyka Bylicy i jego relacji z córkami
- Ekspresjonizm w literaturze - cechy. Tadeusz Miciński „Melancholia”
- Zofia Nałkowska „Medaliony”, Tadeusz Borowski „Opowiadania” - porównanie bohaterów (charakterystyka porównawcza)