Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leopold Staff „Ogród przedziwny” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz ten jest doskonałym przykładem na zastosowanie przez Staffa symbolizmu. Ukazuje on wspaniały ogród, w którym mieszka wraz z innymi ludźmi. To miejsce jest jednak symbolem naszego życia i świata, o których poeta tak pięknie pisze.

„Ogród przedziwny” zbudowany jest z sześciu strof o regularnej budowie. Każda strofa posiada cztery wersy. W utworze widoczne są rymy naprzemienne (abab), np.: „ogrodzie-zachodzie”, „dzieci-świeci”. Jak widać, są to rymy dokładne. W opisie niesamowitego miejsca poeta zastosował liczne epitety, takie jak „dziwny” czy „oliwny”. Dostrzegamy też wyliczenia cudownych rzeczy i zjawiska, jakie można doświadczyć w tym przedziwnym ogrodzie (róże, wodotrysk, ule).

Ogród z wiersza Staffa jest symbolem ludzkiego życia. W utworze widzimy ogromną miłość poety do przyrody, ponieważ to poprzez nią ukazał ludzką egzystencję. Staff przyjmował życie takim jakim było, z zasady nie buntował się i był pokorny. Takie stanowisko przyjmował w większości swoich utworów. Podmiot liryczny wykazuje postawę afirmacji, uwielbienia dla otaczającego go świata. Z zachwytem wymienia cudowne rośliny i zwierzęta, które widzi każdego dnia w ogrodzie. Nie...

Podobne wypracowania