Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw rodziny w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw rodziny jest ciekawą kategorią wykorzystywaną na różne sposoby przez autorów różnych epok. Najciekawszy jednak przykład stanowią dwa dramaty Sofoklesa „Król Edyp” i „Antygona”, gdzie mamy relacje rodzinne przedstawione na wielu płaszczyznach.

Sofokles w swoich tragediach wykorzystał motyw rodziny, biorąc na literacki warsztat najpierw mit o Edypie. Historia Edypa jest znana, warto jednak przytoczyć jej krótkie streszczenie. Lajosowi i Jokaście urodził się syn. Jego ojciec jednak usłyszał od wyroczni straszną przepowiednię, że kiedy dziecko dorośnie, zabije jego, a z matką się ożeni. Przerażeni rodzice postanowili pozbyć się maleństwa, porzucili go więc w górach przekłuwając mu stopy, by zwabić dziką zwierzynę, która pożre dziecko. Tymczasem jeden z poddanych Polybosa, władcy Myken, znalazł małego Edypa i zabrał na dwór króla i jego małżonki Merope. Nie mogli oni mieć własnych dzieci, dlatego z wielką radością zaadoptowali kalekiego chłopca i wychowywali jak własnego syna.

Kiedy Edyp dorósł, udał się do wyroczni, która oznajmiła mu dokładnie to samo, co wiele lat wcześniej jego prawdziwemu ojcu, Lajosowi. Przerażony Edyp postanowił uciekać z Myken w przekonaniu,...

Podobne wypracowania