Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

[„Posłuchajcie, bracia miła”] - „Lament świętokrzyski” - interpretacja, geneza, analiza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Lament świętokrzyski” zawdzięcza swój tytuł faktowi, iż jego rękopis został odnaleziony w bibliotece Klasztoru Św. Krzyża na Łysej Górze. Autor dzieła nie jest znany, jednak wiadomo, że tekst został spisany w latach 70. XV wieku przez Andrzeja ze Słupi. Jego powstanie datowane jest na okres około 20 lat wcześniejszy.

Historycy literatury uważają, że jest to jeden z najwspanialszych przykładów liryki tego okresu. Składa się na to nie tylko wykwintna forma dzieła, ale także sposób przedstawienia Matki Boskiej. Anonimowy twórca odszedł od tradycji teologicznej i wyeksponował ludzką stronę Rodzicielki Chrystusa. Oddanie tego było możliwe dzięki uczynieniu dzieła jej monologiem.

Na początku pojawia się apostrofa do słuchaczy: „Posłuchajcie, bracia miła” (wers ten funkcjonuje także jako jeden ze zamiennych tytułów dzieła). Matka Boska opowiada historię śmierci jej syna, jednak nie ogranicza się tylko do podawania suchych faktów. Pragnie by śledzący jej opowiadanie także przeżywali je wraz z nią. Pojawiają się takie zwroty jak: „Pożałuj mię, stary, młody…”.

Właściwy lament rozpoczyna się dopiero po wstępnym zarysowaniu sytuacji lirycznej. Wtedy możemy poznać emocje Matki...

Podobne wypracowania