Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stefan Żeromski „Siłaczka” - Czy autor słusznie zatytułował swoją nowelę „Siłaczka”? Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Uważam, że Stefan Żeromski słusznie zatytułował swoją nowelę „Siłaczką”. Tytuł utworu odnosi się do kobiety ze wszech miar zwycięskiej, choć przegrała jedynie z własnym zdrowiem i umarła. Stasia Bozowska, bo to o niej mowa, to kobieta sukcesu nie w sensie dosłownym, ale z pewnością na wielu polach odniosła ogromny sukces - na polach, na których wielu poległo (na przykład Paweł Obarecki). Pokazała jednak, że nierówną walkę można wygrać.

Pierwszym argumentem popierającym słuszność powyższej tezy jest przyjęcie nauczycielki w Obrzydłówku. Podobnie jak Paweł Obarecki, Stasia Bozowska mieszkała w wielkim mieście, była wykształcona, bogata, pochodziła z dobrego domu. Jako młoda kobieta jasno stawiała przed sobą swoje cele. Miała w głowie pełno wspaniałych pomysłów, ideałów i marzeń. Nie wiadomo do końca, jakim cudem znalazła się w Obrzydłówku - prawdopodobnie był to jej samodzielny pomysł. Pomimo tego, że znajdowała się podobnej sytuacji, co Obercki, udało jej się odnaleźć w sytuacji, dopasować do otaczającego ją środowiska, pozyskać zaufanie mieszkańców tejże wsi. Była tam ceniona jako nauczycielka i dobry człowiek. Stasia podjęła ryzyko zrozumienia potrzeb ludzi, który tam mieszkali. Jej trud się opłacił, bo...

Podobne wypracowania