Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jarosław Iwaszkiewicz „Matka Joanna od aniołów” - problematyka opowiadania

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Matka Joanna od aniołów” opowiada dzieje księdza Józefa Suryma, który przybywa do niewielkiej miejscowości Ludyń, ponieważ został tam wysłany jako egzorcysta. Ma za zadanie pozbyć się demonów, nękających zakonnice w miejscowym klasztorze. Pobyt księdza w Ludyniu i próba egzorcyzmowania matki Joanny ukazują jednak bardzo wiele problemów, z którymi Surym musi się zmierzyć. W końcu bieg historii odsłania jego prawdziwe zadanie, którym okazuje się zmierzenie z własnymi demonami - zajrzenie w głąb własnej psychiki.

Opowiadanie Iwaszkiewicza to przede wszystkim studium psychologiczne. Ukazuje ono mechanizmy działania psychiki księdza oraz siostry Joanny - oboje z nich są w rzeczywistości zupełnie inni, aniżeli mogłoby się zdawać.

Iwaszkiewicz w swym opowiadaniu demaskuje ponadczasowy charakter zła, które stanowi nieodłączną część ludzkiej psychiki. Jest ono zakorzenione w każdym z nas i wpisane w naszą kondycję.

Postać księdza Suryma jest przykładem człowieka, który nie zdaje sobie sprawy ze stanu faktycznej rzeczywistości oraz właśnie problemu istnienia pierwiastka zła. Bardzo mocno wierząc we wszechmoc Boga traci kontakt z rzeczywistością, co powoduje, że nie potrafi właściwie...

Podobne wypracowania