Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Gdyby” - interpretacja, opracowanie satyry

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ignacy Krasicki w swoich dziełach nigdy nie stronił od podejmowania aktualnej tematyki. Często ganił naród polski za bezmyślne przejmowanie zagranicznych wzorców, nieszanowanie praw, ogólny upadek moralności. Jednakże nigdy nie odwrócił się od swojej ojczyzny i, najprawdopodobniej, do końca życia był dumny z tego, że jest Polakiem. Uczucia te poniekąd zostały wyrażone przezeń w wierszu „Gdyby”.

Tytuł utworu jest przypuszczeniem. Podmiot liryczny rozpoczyna tą anaforą kolejne wersy. Zastanawia się co byłoby, gdyby był przedstawicielem jakiejkolwiek innej narodowości niż polskiej. Przykładem może być chociażby ten wers: „Gdybym ja miał być Niemcem, ja bym się nie upił…”. Pijaństwo od wieków było przywarą Polaków, natomiast nasi sąsiedzi najwidoczniej nie mieli z tym większych problemów. Tak więc podmiot liryczny będąc kimś o innej narodowości nie popełniałby błędów typowych dla mieszkańców nadwiślańskiego kraju. Wtedy także postrzegany byłby w sposób pozytywny. Ten fragment możemy uznać za pierwszą część, zresztą na taki podział wskazuje także budowa utworu.

Drugi fragment rozpoczyna się następującym pytaniem retorycznym: „A jak to być Polakiem, gdy Polaków...

Podobne wypracowania