Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Twórczość Norwida jako kontynuacja i przekroczenie tradycji romantycznych

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Norwid należy do najwybitniejszych polskich poetów okresu romantyzmu. Często błędnie określany jest czwartym wieszczem, obok Mickiewicza, Słowackiego i Krasińskiego -  błędnie, bo jego twórczość znacznie odbiegała od założeń epoki i nie miała ambicji bycia profetyczną.

Twórczość Norwida nie daje się zamknąć w ramach romantyzmu. Historycznie rzecz ujmując, należał do tzw. drugiego pokolenia romantyków, a większość jego dorobku powstała w latach  1847-1883, czyli w czasie, kiedy najwięksi poeci tego okresu schodzą ze sceny. Jednak biorąc pod uwagę cechy poezji, Norwid wykraczał znacznie poza swoją epokę. Przyporządkowanie jego dorobku do jakiegokolwiek nurtu tego okresu jest niemożliwe, ponieważ wychodził on poza granice wszelkich programów, wytycznych, założeń estetycznych, choć - oczywiście - w twórczości tego wyjątkowego poety można odnaleźć cechy łączące ją z romantyzmem oraz założeniami poezji epok, które dopiero miały nastąpić.

W wierszu „Klaskaniem mając obrzękłe prawice” Norwid odcina się od tradycji romantycznej, pisząc pod adresem polskich wieszczów: „...od was...o! laury - nie wziąłem/ Listka jednego ni ząbeczka w liściu”. Jest to jednak twierdzenie na wyrost, ponieważ...

Podobne wypracowania