Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sławomir Mrożek „Tango” - Symbolizm w „Tangu” Mrożka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Najbardziej znaczącym symbolem w dramacie Mrożka jest właśnie tytułowe tango. Taniec ten stanowi swego rodzaju klamrę spinającą utwór. Wracając pamięcią do czasów sprzed rewolucji obyczajowej, Stomil zadaje Arturowi retoryczne pytanie: „Czy wiesz, ile trzeba było odwagi, żeby zatańczyć tango?”. Kiedyś był to wyuzdany taniec, którego wykonanie oznaczało narażenie się na krytykę i ostracyzm towarzyski. Ale rodzina Stomila wyzwoliła się z tych ograniczeń. Już nie tylko tango nikogo nie bulwersowało, ale gra w karty, jawny romans Eleonory z Edkiem, chodzenie w piżamie, czy katafalk na środku pokoju. Tango staje się symbolem przemiany obyczajowej.

Rewolucja obyczajowa sprawiła, że tango przestało budzić zgorszenie. Akcja dramatu ukazuje kolejną przemianę społeczną, tym razem również uwieńczoną tangiem. Otóż w inteligenckim domu władzę przejmuje Edek, gość zaproszony kiedyś przez Stomila, prostacki i brutalny proletariusz. Po nieudanej próbie przywrócenia dawnego ładu, Artur ginie z ręki Edka. Śmierć Artura oznacza koniec pewnej epoki. Tańcząc nad jego ciałem tango, Edek rozpoczyna nową epokę. Zmuszając wuja Eugeniusza, by mu partnerował, podkreśla swoją władzę. Teraz to on będzie dyktował zasady. „Ustawiają się...

Podobne wypracowania