Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Erazm z Rotterdamu - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawdziwe nazwisko Erazma to Gerrit Gerritszoon (Gerard Gerardson), ur. 27 października 1467 r. w Rotterdamie jako nieślubne dziecko Rogera Gerarda, który w latach późniejszych został katolickim kapłanem. Był zakonnikiek, pedagogiem, filozofem i filologiem, doktorem teologii, czołowym przedstawicielem odrodzenia (zwany księciem humanistów), reformatorem.

Erazm został wcześnie osierocony. Przez pięć lat przebywał w klasztorze augustianów, który opuścił za pozwoleniem władz duchownych. Pełnił funkcję sekretarza biskupa Henryka von Bergen. W roku 1495 wyjechał do Francji, a następnie do Anglii, gdzie nawiązał znajomość z Tomaszem Morusem i Johnem Coletem.

Pracował nad tekstami kultury antycznej. Był także jednym z pionierów krytycznych badań nad Nowym Testamentem. Opracował jego pierwsze greckie wydanie, które zapoczątkowało przekłady Pisma Świętego na języki narodowe. Postulował czytanie Biblii również przez prostych ludzi (co miały ułatwić tłumaczenia). Jego krytyczne badania dotyczyły także dzieł Arystotelesa, Seneki, Augustyna i innych. Z powodu reformatorskich poglądów oskarżano go niejednokrotnie o herezję (tendencje te nasiliły się już po śmierci Erazma), a jego dzieła w roku 1559 zostały wpisane...

Podobne wypracowania