Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - charakterystyka Klary

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Klara jest jedną z głównych bohaterek dramatu Aleksandra Fredry pt.: „Śluby panieńskie”. Jest to młoda, pełna życia, inteligentna dziewczyna, która po przeczytaniu z kuzynką Anielą pewnej książki o męskiej podłości, złożyła ślub, że nigdy nie wyjdzie za mąż: „Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną, nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną”.

Dla Klary opowieści o prawdziwej i szczerej miłości są tylko bajkami dla dzieci. Na jej poglądy mógł wpłynąć także fakt, że dziewczyna wychowała się w domu pełnym awantur. Jej rodzice nie dali jej przykładu prawdziwej miłości, a swoimi kłótniami jeszcze bardziej wzmocnili w Klarze przekonanie, że nie istnieje szczęście małżeńskie. Dziewczyna, buntując się przeciw starym obyczajom i zamierzając świadomie oraz samodzielnie kierować swoim życiem, staje się więc przykładem emancypantki w czasach, kiedy kobiety miały być przykładnymi żonami i strażniczkami domowego ogniska.

Przez domowników Klara postrzegana jest jako kłótliwa i pełna temperamentu osoba: „Ach, Klara! - ta Klara, to jest prawdziwie boska na mnie kara! Wszędzie jej pełno, we wszystkim zawadzi przy tym zawzięte jak kogucik młody kikiki! Zawsze”. Dziewczyna ma ostry język, ale jest...

Podobne wypracowania