Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - charakterystyka Klary
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Klara jest jedną z głównych bohaterek dramatu Aleksandra Fredry pt.: „Śluby panieńskie”. Jest to młoda, pełna życia, inteligentna dziewczyna, która po przeczytaniu z kuzynką Anielą pewnej książki o męskiej podłości, złożyła ślub, że nigdy nie wyjdzie za mąż: „Przyrzekam na kobiety stałość niewzruszoną, nienawidzić ród męski, nigdy nie być żoną”.
Dla Klary opowieści o prawdziwej i szczerej miłości są tylko bajkami dla dzieci. Na jej poglądy mógł wpłynąć także fakt, że dziewczyna wychowała się w domu pełnym awantur. Jej rodzice nie dali jej przykładu prawdziwej miłości, a swoimi kłótniami jeszcze bardziej wzmocnili w Klarze przekonanie, że nie istnieje szczęście małżeńskie. Dziewczyna, buntując się przeciw starym obyczajom i zamierzając świadomie oraz samodzielnie kierować swoim życiem, staje się więc przykładem emancypantki w czasach, kiedy kobiety miały być przykładnymi żonami i strażniczkami domowego ogniska.
Przez domowników Klara postrzegana jest jako kłótliwa i pełna temperamentu osoba: „Ach, Klara! - ta Klara, to jest prawdziwie boska na mnie kara! Wszędzie jej pełno, we wszystkim zawadzi przy tym zawzięte jak kogucik młody kikiki! Zawsze”. Dziewczyna ma ostry język, ale jest przy tym bardzo błyskotliwa. Gdy wprowadziła się do ciotki Dobrójskiej, poznała Gustawa. Przy każdej okazji spotkania z nim śmieje się z jego ciągłego znudzenia, nazywając „laleczką warszawską”. Jednak Gustaw okazuje się godnym przeciwnikiem Klary i odpłaca się jej równie ciętymi wypowiedziami. Potyczki słowne pomiędzy dwójką bohaterów są jednym z najbardziej komicznych elementów dramatu Fredry.
Klara igra z uczuciami zakochanego w niej Albina, szydzi z niego i wyśmiewa niezręczne próby zwrócenia na siebie uwagi. Gardzi jego bierną i poddańczą postawą, nie szczędząc złośliwości: „Niech kocha, płacze, jęczy, kona”. Ignoruje zalotnika, a mimo to przez niego samego uważana jest za najcudowniejszą osobę na świecie - kobietę o dobrym sercu i bogatym wnętrzu. Ta jednak zalety adorator dostrzega dopiero, gdy ten staje się wobec niej obojętny. Uświadamia sobie, że kocha Albina, chociaż z niechęcią się do tego przyznaje: „Ach, gdybym mogła, na złość bym nie chciała! (…) I kochać cię muszę”.
Podobne wypracowania do Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - charakterystyka Klary
- „Lament Świętokrzyski” jako arcydzieło literatury średniowiecznej - opracowanie
- Motywy kryminalne w literaturze. Omów temat na podstawie „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego i innych utworów literackich
- Motywy zbrodni Balladyny - wypracowanie z elementami charakterystyki głównej bohaterki
- Adam Mickiewicz „Romantyczność”, Bolesław Leśmian „Dziewczyna” - analiza porównawcza utworów
- Mojżesz na Górze Synaj – Dziesięć Przykazań
- Erazm z Rotterdamu - biografia, życiorys
- Stefan Żeromski „Siłaczka” - charakterystyka elity przedstawionej w utworze
- Opisz nieodpowiednie zachowania dzieci w powieści „Charlie i fabryka czekolady” i powiedz, dlaczego nie powinniśmy się zachowywać tak jak one
- Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - charakterystyka Uli Zalewskiej
- Guy de Maupassant „Horla” - opracowanie utworu
- Leon Kruczkowski „Niemcy” - charakterystyka Joachima Petersa
- Ernest Hemingway „Słońce też wschodzi” - opracowanie, interpretacja
- Władysław Orkan - biografia, życiorys
- Antyk a średniowiecze
- Św. Jan Ewangelista - charakterystyka postaci biblijnej, życiorys
- Krzysztof Kamil Baczyński „Mazowsze” - interpretacja, analiza wiersza
- Średniowiecze - Sztuka średniowiecza
- Roman Bratny - biografia, życiorys
- Motyw wędrówki w literaturze - opracowanie
- Witkacy „Szewcy” - Katastrofizm w „Szewcach” - opracowanie zagadnienia