Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Guy de Maupassant „Horla” - opracowanie utworu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Horla” Guya de Maupassanta to wspaniałe studium psychiki człowieka chorego psychicznie. Temat ten był bardzo bliski zarówno samemu autorowi, jak i jemu współczesnym. Doba dekadentyzmu sprzyjała zainteresowaniu sprawami metafizyki; pisano o zagadnieniach ludzkiej psychiki; zwłaszcza umysły w jakiś sposób szwankujące wydawały się szczególnie interesujące.

„Horla” pisana jest w formie osobistego dziennika, datowanego na okres pomiędzy 8 maja a 10 września (bez podania roku). Forma taka wzmaga wrażenie autentyczności zapisków - można również przypuszczać, że wiele z opisanych tam wydarzeń to faktyczne elementy biografii autora. Badacze dostrzegają liczne analogie pomiędzy bohaterem „Horli” a rzeczywistą osobą de Maupassanta, który przez długie lata cierpiał na poważne schorzenie umysłowe - schizofrenię.

Bohater opowiadania początkowo zdaje się być zwyczajnym młodzieńcem, zadowolonym z życia i pełnym wigoru. Stopniowo jednak postawa ta ulega diametralnej zmianie, a to za sprawą niewyjaśnionych zdarzeń, które mają miejsce.

Młodzieniec początkowo zauważa u siebie nieznaczne objawy choroby, jakiegoś rodzaju przeciążenia nerwowego, które sukcesywnie przekształcają...

Podobne wypracowania