Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motyw wędrówki w literaturze - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Motyw podróżowania w literaturze najczęściej ma charakter symbolicznego odniesienia do drogi, którą człowiek przemierza w trakcie swojego życia. Bohaterów spotykają rozmaite przygody, które kształtują ich charakter i modyfikują ich plany, jednocześnie wzbogacając bohaterów o nowe doświadczenia i wiedzę na temat tego, co w chwili ich urodzenia nie było im znane.

Najbardziej znanymi w literaturze historiami wieloletnich wędrówek są dwie wiekopomne epopeje – „Iliada” i „Odyseja”, których autorstwo przypisywane jest Homerowi. W drugim z nich zostały opisane peregrynacje antycznego herosa, Odyseusza, bohatera wojny trojańskiej. Odys wyrusza na wyprawę przeciwko trojańskiemu księciu, Parysowi, który porwał żonę króla Menelaosa jako swoją „nagrodę” za rozsądzenie sporu trzech bogiń.

Działania wojenne nie trwają długo, jednak w drodze powrotnej okręt Odyseusza zbacza z kursu i będzie odtąd krążył po najbardziej odległych, częstokroć magicznych, krainach szukając drogi powrotnej do rodzinnej Itaki przez kolejne dziesięć lat. Przygody, jakie spotkały w tym czasie bohatera wojny trojańskiej, stały się źródłem wielu legend, toposów i motywów eksploatowanych...

Podobne wypracowania