Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Inkulturacja - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Inkulturacja to pojęcie wywodzące się z teologii, oznaczające proces wprowadzania Ewangelii do innych kultur, poprzez wykorzystanie narzędzi językowych tych kultur. Wywodzi się ono jeszcze z okresu starożytnego, z kultury chrześcijańskiej. Termin ten został użyty między innymi przez Jana Pawła II, ujmując go w aspekcie społecznym jako szerzenie myśli ewangelickiej wśród innych kultur, aby udostępnić zawarte w Ewangelii wskazówki moralne.

Inkulturacja jest czynnikiem rozwoju, potwierdzającym zdolność wyuczenia się pewnych zasad kulturowych przez ludzi. Jej charakter jest adaptacyjny, przystosowujący jednostkę do życia w określonym społeczeństwie, aczkolwiek jednocześnie pozostawiający możliwość swobodnego wyboru. Zachowania jednostki nie muszą być z góry zdeterminowane, podlegają między innymi konkretnym wzorcom kulturowym społeczeństwa. Inkulturacja ma ogromny wpływ na przekazywanie dziedzictwa kulturowego.

Inkulturacja jako pojęcie zawiera w sobie możliwość nauczania kultury we wszelkich ujęciach oraz konkretne sposoby na wyrażenie uczuć, objawia się, na przykład, w przepuszczaniu kobiety przez mężczyznę w kolejce. Nie jest pojęciem obiektywnym, może zawierać się w małym kręgu, również w rodzinie. Inkulturacja przebiega stopniowo, można...

Podobne wypracowania