Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura masowa - definicja, przykłady, charakterystyka

Kultura masowa (inaczej mówiąc popularna) to kultura właściwa współczesnym rozwiniętym społeczeństwom, które wyposażone są w różnego rodzaju media – bowiem to media są w głównej mierze nośnikiem i propagatorem kultury masowej.

Co oznacza masowość współczesnej kultury? W związku z upowszechnieniem się różnego rodzaju mediów – prasy, radia, telewizji, a w ostatnich latach także internetu, w niespotykany dotychczas sposób zdynamizowało się zjawisko dyfuzji kultury, czyli jej przemieszczania się i wymiany. Zaowocowało to dostępem nadawców do ogromnej liczby ludzi (jeden komunikat mogą jednocześnie oglądać i usłyszeć miliony ludzi – czyli oddziaływanie przekazu jest naprawdę szerokie).

W wyniku powyższych przemian w XX wieku zaczęła się rozwijać tzw. kultura masowa, której odbiorcą stawał się nie indywidualny człowiek, ale masy ludzi, które kupują prasę lub siedzą przed odbiornikiem telewizyjnym. Przekazywane wzorce kulturowe zaczęły się upowszechniać w różnych miejscach świata, a w pewnych elementach dochodzi nawet do unifikacji kultur lokalnych z wszechogarniającą kulturą masową.

Warto zaznaczyć, że wzorce przekazywane przez kulturę masową są najczęściej po prostu wzorcami kultury amerykańskiej, ponieważ to właśnie w USA media są najbardziej rozwinięte, a także mają najdłuższą historię (wyprzedzenie Europy w tej kwestii wiąże się ze zniszczeniami II wojny światowej – w momencie gdy Europa musiała odbudować się po wojnie, w USA nie było żadnych zniszczeń, więc inwestowano w inne dziedziny, również w media). Przykładem dorobku kultury masowej są filmy produkowane w Hollywood, które podbijają kina dziesiątek krajów na całym świecie, a także amerykańska muzyka popularna.

Cechą kultury masowej, o jakiej warto pamiętać, jest jej duża standaryzacja (zarówno w treści, jak i w formie), a także jej znaczne uproszczenie. Celem twórców kultury popularnej jest przede wszystkim zysk, toteż kultura ta cechuje się zwykle stosunkowo niską wartością, która jednak trafia do milionów np. słabiej wykształconych odbiorców, którzy mają mniejsze potrzeby i oczekiwania. Kulturze masowej zarzuca się także antyintelektualizm oraz wtórność.

Podobne wypracowania do Kultura masowa - definicja, przykłady, charakterystyka