Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kultura masowa - definicja, przykłady, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kultura masowa (inaczej mówiąc popularna) to kultura właściwa współczesnym rozwiniętym społeczeństwom, które wyposażone są w różnego rodzaju media – bowiem to media są w głównej mierze nośnikiem i propagatorem kultury masowej.

Co oznacza masowość współczesnej kultury? W związku z upowszechnieniem się różnego rodzaju mediów – prasy, radia, telewizji, a w ostatnich latach także internetu, w niespotykany dotychczas sposób zdynamizowało się zjawisko dyfuzji kultury, czyli jej przemieszczania się i wymiany. Zaowocowało to dostępem nadawców do ogromnej liczby ludzi (jeden komunikat mogą jednocześnie oglądać i usłyszeć miliony ludzi – czyli oddziaływanie przekazu jest naprawdę szerokie).

W wyniku powyższych przemian w XX wieku zaczęła się rozwijać tzw. kultura masowa, której odbiorcą stawał się nie indywidualny człowiek, ale masy ludzi, które kupują prasę lub siedzą przed odbiornikiem telewizyjnym. Przekazywane wzorce kulturowe zaczęły się upowszechniać w różnych miejscach świata, a w pewnych elementach dochodzi nawet do unifikacji kultur lokalnych z wszechogarniającą kulturą masową.

Warto zaznaczyć, że wzorce przekazywane przez kulturę masową są najczęściej...

Podobne wypracowania