Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Antysemityzm - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antysemityzm to pojęcie, które zostało po raz pierwszy użyte przez niemieckiego dziennikarza W. Marra w 1879 r. Oznacza ono uprzedzenie wobec Żydów i charakteryzuje się ono przejawianiem wrogości wobec nich. Początkowo jednak miało ono charakter dość neutralny.

Przesłanka religijna jako oznaka wrogości jest najczęściej spotykanym motywem, którym kierują się antysemici. Nie bez znaczenia pozostaje także wpływ etniczności tego narodu, często te ujęcia są traktowane zamiennie.

Główna przyczyna antysemityzmu kryje się w przesłaniu religii chrześcijańskiej, zgodnie z którym Żydzi byli odpowiedzialni za śmierć Jezusa Chrystusa. Nawiązując do aspektu historycznego, niechęć do Żydów okazywana była poprzez odgórnie narzuconą konieczność noszenia przez nich specyficznych strojów, mających podkreślić ich przynależność do tej grupy religijnej. Ponadto, często byli oni umieszczani w zamkniętych lokalizacyjnie obszarach miast, tak zwanych gettach. Często szykanowano Żydów poprzez narzucanie na nich wyższych podatków, zakazywano kupna lokali mieszkalnych czy też osiedlania się z zamiarem stałego pobytu. Co więcej, z góry narzucono im również swego rodzaju przymus ekonomiczny, mogli bowiem wyłącznie...

Podobne wypracowania